Komisja domaga się kar za każdy wycięty hektar Puszczy. Blokada w Puszczy trwa od 2 tygodni, dziś została rozbudowana.

Komisja Europejska domaga się kar za każdy wycięty hektar Puszczy oraz doprecyzowania wycinek związanych z bezpieczeństwem oraz ograniczenia ich tylko do dróg łączących miejscowości. W tym czasie od dwóch tygodni trwa blokada wycinki i wywózki drewna na Wilczym Trybie w Puszczy.

Przez ostatnie tygodnie komercyjne wycinki w drzewostanach ponadstuletnich i chronionych siedliskach były kontynuowane, pozyskane z nich drewno było sprzedawane. Działo się to pod pretekstem zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w Puszczy. Dlatego doprecyzowanie i ograniczenie wycinek związanych z bezpieczeństwem jest jak najbardziej zasadne – komentuje Tomasz Zdrojewski.

Z najnowszych danych udostępnionych przez nadleśnictwa wynika, że do końca sierpnia wycięto ponad 138 tys m3 [czyli około 140 tysięcy drzew], w tym w drzewostanach ponadstuletnich wykonano 35% wycinki. Biorąc pod uwagę trend i obserwacje prac terenowych szacujemy, że do dziś ogólne pozyskanie może wynosić ok 180 tys m3, czyli czterokrotność określonego w planach urządzania lasu średniego, rocznego pozyskania.

mapy i wykresy dotyczące pozyskania drewna: https://web.facebook.com/fundacjadzikapolska/posts/1971973543076233

Szczególnie dużo drewna pozyskano w wyjątkowo cennym starodrzewiu Wilczy Tryb – blisko parku narodowego. Jeszcze kilka miesięcy temu były tu prawie 200 letnie drzewostany świerkowo dębowe. Teraz piętrzą się tu wysokie na kilka metrów składowiska drewna. To drewno zgodnie z postanowieniem Trybunału i zgodnie z planem zadań ochronnych Natura 2000 powinno pozostać w Puszczy, dlatego aktywiści nie pozwalają na jego wywózkę i dalsze prace na tym odcinku. Od dwóch tygodni blokowany jest dostęp do tego miejsca. Dziś w nocy powstał tu wysoki na osiem metrów tzw. tripod z dłużyc świerkowych – mówi Joanna Pawluśkiewicz przebywająca na blokadzie.

Taka konstrukcja została zbudowana w Polsce po raz drugi. Siłowa próba ściągnięcia protestującego z tripoda może się skończyć jego śmiercią lub kalectwem.

film kręcony z drona na Wilczym Trybie :

https://web.facebook.com/dlapuszczy/videos/1881516835510898/

Kontakt:  Adam Bohdan – 532284313

PODZIEL SIĘ