Komisja Europejska wnioskuje o kary, Szyszko nadal masakruje Puszczę i w pośpiechu sprzedaje drewno

Po przesłuchaniu ministra Szyszki w Luksemburgu Komisja Europejska ma 4 dni na uzasadnienie swoich żądań – ukarania Polski. Polska ma 4 dni na odpowiedź.

Można by się spodziewać, że po tak decydujących rozmowach i oczekiwaniach na decyzję Komisji Europejskiej, Lasy Państwowe wstrzymają przynajmniej na jakiś czas wycinkę Puszczy Białowieskiej.

Tymczasem dzień po przesłuchaniu ministra Szyszki prace były kontynuowane – 12 września harwestery wyjechały ciąć ponad stu sześćdziesięcioletnie świerki i niemal dwustuletnie dęby w oddziale 338Ba. Tego dnia maszyny wracały z lasu na parking dwukrotnie po wejściu na powierzchnie zrębowe aktywistów. W nocy strażnicy wracali w strugach deszczu, pod silną presją aktywistów, padając pod koła maszyn.

W dniu 13 września prace są kontynuowane. To łamanie zarówno prawa polskiego – planu zadań ochronnych Natura 2000  i międzynarodowego – postanowienie Trybunału oraz konwencji dotyczącej UNESCO. Równocześnie tiry od rana wywoziły drewno z Puszczy.

Harwestery ochraniane są przez straż leśną, której kolejne oddziały zostały w tym tygodniu dowiezione do Puszczy. Zostały także zwerbowane nowe siły policji  – oddziały prewencyjne z Białegostoku.

Mimo zakazów, przesłuchań w Komisji Europejskiej – dewastacja Puszczy Białowieskiej trwa, Obóz dla Puszczy monitoruje sytuację oraz podejmuje działania mające na celu zahamowanie trwających prac.

– Materiały video dostępne: https://we.tl/svcQZALENK

Więcej informacji, materiały video i fotograficzne:

Obóz dla Puszczy

tel. 790 664 427

dlapuszczy@gmail.com

Adam Bohdan tel. 532 284 313

adam.bohdan@wp.pl,

 

 

 

SHARE