Ruszamy z niewielkim projektem, który ma na celu zinwentaryzowanie populacji chomika na wybranym obszarze Lubelszczyzny.

     Monitoring będzie prowadzony w tym samym kwadracie, na którym prowadziliśmy badania już 5 lat temu. Pozwoli to na wstępną ocenę zmian, jakie zaszły w tym okresie na badanym obszarze. Prace terenowe będą prowadzone wiosną (właśnie na ten okres przypada największa aktywność chomików) i będą powtórzone jesienią. W trakcie badań posługujemy się wytycznymi zawartymi w Przewodniku metodycznym opracowanym na potrzeby Monitoringu Gatunków Zwierząt pod redakcją Małgorzaty Makomaskiej -Juchniewicz i Macieja Bonka (GIOŚ.Część IV., 2015r).
Oprócz monitoringu, w ramach projektu staramy się też na bieżąco wyszukiwać nowe stanowiska chomika europejskiego i monitorować śmiertelność tego sympatycznego gryzonia na newralgicznych drogach regionu.
Od 2022 roku, takie informacje z terenu Lubelszczyzny zbiera Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze. Mamy nadzieję, że koleżanki i koledzy z ZTP pokuszą się o jakieś większe opracowanie, a zebrane przez nas dane wesprą ten projekt i przyczynią się do lepszego rozpoznania problemu.
Przypominamy, że chomik europejski (Cricetus cricetus) to największy gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych (Cricetinae), jedyny przedstawiciel rodzaju Cricetus. Tułów wraz z głową osiąga długość 20–34 cm, a ogon 3–4 cm (lub odpowiednio: 18–28 cm i 3–7 cm), przy masie ciała 400-700 g. Samce są nieznacznie większe od samic. Według niektórych badaczy masa ciała dorosłych osobników może w wyjątkowych sytuacjach osiągać nawet 1000 g. Do najbardziej wyróżniających cech chomika europejskiego należą: krępa budowa ciała z krótkimi kończynami, krótkie, lecz wyraźnie zarysowane małżowiny uszne, duże zatoki pod policzkami torby policzkowe – służące do przenoszenia pokarmu oraz wybarwienie sierści. Grzbiet, porośnięty gęstą, krótką sierścią, najczęściej jest brązowy, brzuch czarny, na policzkach, za uszami i na bokach ciała widnieją wyraźne żółtawe plamy. Końcówka nosa, okolice pyszczka i stopy są białe. Brzuch ma wybarwienie jednolicie czarne, co jest cechą wyjątkową pośród ssaków. W poszczególnych obszarach występowania gatunku spotyka się także inne warianty ubarwienia. Chomik europejski jest jednym z najbardziej kolorowych ssaków w Europie.
Chomik europejski został wpisany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na Czerwoną listę jako gatunek krytycznie zagrożony. Jeszcze do niedawna był niezwykle pospolitym gryzoniem w znacznej części naszego kraju. Niestety, w ostatnich latach zasięg chomika zmniejszył się w Polsce o ponad 75 proc. Naukowcy szacują, że jak tak dalej pójdzie, to w 2030 roku zwierzę to wyginie całkowicie.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Fundacji: Omenaa Foundation | Rafał Brzoska Foundation, za co chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować darczyńcom.
TEILEN