Miło nam poinformować, że właśnie udało się odebrać świeżo wydrukowane plakaty z chomikiem europejskim w roli głównej. Plakaty powstały w ramach projektu „Ochrona chomika europejskiego na wybranych obszarach Lubelszczyzny”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu firmy Deviniti – Dziękujemy!
Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta edukacja z zakresu biologii, środowiska życia i zagrożeń, z jakimi musi się mierzyć na co dzień ten sympatyczny gryzoń.
Cricetus cricetus to naukowa nazwa chomika europejskiego. To największy gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych (Cricetinae), jedyny przedstawiciel rodzaju Cricetus. Należy do gatunków synantropijnych, wywodzący się ze środowisk stepowych, rozprzestrzenił się szeroko w Eurazji i zajmuje tereny od Chin, aż po Holandię i Belgię.
W Polsce spotyka się wiele regionalnych określeń dla chomika europejskiego: chamek, choma, chom, chum, chomik, czek, hamster, niedźwiadek, osysek, piesek polny, piesek ziemny, psiaczek ziemny, polny pies, pyrczek, recek, reczek, skrzek, skrzeczek, skrzotek, suslik, sysel, syseł, szczekający szczur, ziemny pies, zimny pies.
Jeszcze do niedawna był niezwykle pospolitym gryzoniem w znacznej części naszego kraju. Niestety w ostatnich latach zasięg chomika zmniejszył się w Polsce o ponad 75 proc. Naukowcy szacują, że jak tak dalej pójdzie, to w 2030 roku zwierzę to wyginie całkowicie.
Chomik europejski został wpisany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na Czerwoną listę jako gatunek krytycznie zagrożony. Duży wpływ na liczebność chomika mają zmiany jakie zachodzą w rolnictwie m.in.: chemizacja, wielkoobszarowe uprawy monokulturowe, szybka orka po zbiorach. Ważnym czynnikiem ograniczającym populację chomika jest drapieżnictwo. Na chomiki europejskie polująm.in : lis, borsuk, łasica, gronostaj, ptaki szponiaste i kruki. Bardzo duże zagrożenie powodują wałęsające się psy i koty. Jak informowali mieszkańcy jednej z wsi położonej na Lubelszczyźnie – “dobry kot” potrafi w ciągu tygodnia upolować kilka chomików.
Znaczny odsetek wśród przyczyn śmierci chomików żyjących w dużych populacjach ma rozwój sieci dróg i transportu drogowego. Chomik europejski w wielu regionach nadal uważany jest za szkodnika i tępiony. Chomiki kryjące się w norach są nierzadko zalewane wodą i gazowane karbidem tylko dlatego, że “robią dziury”. Proceder ten ma miejsce nawet wtedy, gdy gospodarz terenu nie uprawia ziemi i nie ponosi strat z tytułu działalności rolniczej. Zadaniem projektu jest zmiana podejścia do gatunku, jakim jest chomik europejski, przybliżenie jego biologii i wskazanie zagrożeń. Warsztaty będą przeprowadzone w przedszkolach i szkołach oraz instytucjach kultury powiatów: łęczyńskiego i świdnickiego.