MARTWY RYŚ ZNALEZIONY NA POSESJI MYŚLIWEGO

25 stycznia zostaliśmy poinformowani, iż na posesji jednego z myśliwych w miejscowości Wierzchlesie w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się martwy ryś. Patrol policji z Sokółki udał się na miejsce i potwierdził obecność zwierzęcia. Właściciel posesji twierdzi, że ryś został podrzucony. Obecnie martwe zwierzę znajduje się w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, który ma odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób zginęło zwierzę. Ryś trafi następnie do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Naukowcy szacują liczebność rysia na zaledwie ok. 200 osobników w Polsce, 40 na Podlasiu, maksymalnie kilkanaście w Puszczy Knyszyńskiej.

Niestety, w ostatnich latach ujawnianych jest wiele przypadków zabijania przez myśliwych i kłusowników podlegających ochronie dużych drapieżników. Takie sytuacje mają miejsce również na obszarze parków narodowych. Trudno powiedzieć jaka jest rzeczywista liczba zabijanych nielegalnie dużych drapieżników, ponieważ ujawniane są tylko niektóre przypadki. Naukowcy wskazują, że min kłusownictwo jest przyczyną spadku populacji wilka w Wigierskim Parku Narodowym *.

Postępowanie przygotowawcze dotyczące rysia prowadzone jest przez KPP w Sokółce.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32623%2Cpodlaskie-coraz-mniej-wilkow-w-wigierskim-parku-narodowym.html 

FOTO:J. Walencik 
TEILEN